To dzięki Wam powstaje Sala Doświadczania Świata. Jej celem jest pomoc dzieciom z autyzmem. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie będzie prowadził w niej terapię swoich wychowanków.

Dzięki Waszym głosom w plebiscycie Lokalni Herosi, który realizowaliśmy razem z Delikatesy Centrum Zwoleń zdobyliśmy 10 000 zł. Kwotę przeznaczyliśmy na stworzenie SDS.

Czym jest sala doświadczeń i co zawiera?

Cieszymy się ogromnie, bo do Ośrodka zostały dostarczone urządzenia, w które Sala zostanie wyposażona 🤩 ❤️ 😍

Są to:

  • Interaktywna kolumna wodna. Dostarcza silnych wrażeń wzrokowych. Poruszające się w kolumnie zmieniające kolor bąbelki. Dotykowych. Wibracje towarzyszące wydzielaniu się bąbelków. Słuchowych. Specyficzny dźwięk włączonej kolumny i bulgoczącej wody. Umożliwiają koncentrację uwagi oraz doskonalą umiejętność wodzenia wzrokiem.
  • Projektor przestrzenny, tarcze, wkłady olejowe, slajdy bajkowe i wkłady graficzne. Jego podstawowym celem jest uwrażliwianie zmysłu wzroku na bodźce wizualne, koncentrowanie uwagi dziecka na zmieniające się na ścianie barwach i obrazach, rozwijanie kontroli nad pracą oczu, wyrabianie celowego spojrzenia w określone miejsce, umiejętności wodzenia wzrokiem za poruszającymi się obrazami.
  • Magiczna kula. Dostarcza silnych wrażeń wzrokowych poprzez zmieniające się kolory. Wzbudza zainteresowanie oraz chęć do działania, dotykania, chwytania.
  • Sensoryczne piłeczki świecące. Pobudzają zmysł wzroku, sprzyjają gromadzeniu nowych doświadczeń z zakresu percepcji wzrokowej. Usprawniają ruchy rąk, kształtują koordynację wzrokowo-ruchową.
  • Sensoryczne piłeczki świecące. Pobudzają zmysł wzroku, sprzyjają gromadzeniu nowych doświadczeń z zakresu percepcji wzrokowej. Usprawniają ruchy rąk, kształtują koordynację wzrokowo-ruchową.

Jak wygląda pomoc dzieciom z autyzmem w sali doświadczeń?

Sala Doświadczania świata jest to miejsce, które pozwala w sposób innowacyjny i ciekawy stymulować zmysły niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Naszym celem jest stworzenie przyjaznego pomieszczenia, tworząc w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i zaniku strachu ❤️ ❤️ ❤️

Kochani bądźcie z nami. Już niebawem pokażemy Wam efekt końcowy. Na pewno będzie efektem WOW 🤩

Ty też możesz zostać Przyjacielem Dzieci!

  13 grudnia wspólnie z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Zwoleniu zorganizowaliśmy konferencję dla rodziców i opiekunów dzieci autystycznych, której celem było uświadomienie uczestnikom konferencji jak nawiązywać i podtrzymywać relacje z autystycznym dzieckiem.

Podczas konferencji mogliśmy gościć Dr Annę Prokopiak – Prezes Fundacji ALPHA w Lublinie, która wygłosiła wykład na temat „Dziecko z autyzmem w rodzinie. Jak rozwijać relacje pomiędzy członkami rodziny?”. Blisko 100 osób zarówno rodziców jak i specjalistów pracujących z dziećmi z autyzmem poszerzyło swoją wiedzę pod okiem naszego eksperta.

Dziękujemy wszystkim za obecność i serdecznie zapraszamy na nasze kolejne konferencje!

        Przedstawiamy Państwu rozmowę prezes naszej fundacji Iwony Paszkiewicz z ekspertem – dr Anną Prokopiak. 

Pani Anna jest dyplomowanym nauczycielem, adiunktem w Instytucie Psychologii na UMCS w Lublinie. Zawodowo spełnia się jako osoba uświadamiająca innych o metodyce wychowania i nauczania osób upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Pomoc dzieciom z autyzmem w fundacji Alpha

Fundacja ALPHA, której Pani Anna jest prezesem zajmuje się osobami chorującymi na autyzm. W jej ramach działa Centrum Terapii Autyzmu, które diagnozuje i prowadzi terapie dzieci z autyzmem i pokrewnymi całościowymi zaburzeniami rozwoju.
Centrum ma obecnie pod swoją opieką ponad 400 rodzin. Cieszymy się, że tak zaangażowana i doświadczona osoba mogła i chciała podzielić się z nami swoją wiedzą i poświęciła nam swój czas. Pomoc dzieciom z autyzmem jest satysfakcjonująca.

Dziękujemy! 

W dniach 18 – 20 maja 2018 odbył się w Lipsku i w Hucie XIV Zlot Szkół i Placówek imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Jerzy Owsiak odebrał Order Uśmiechu w Lipsku z okazji 50-lecia istnienia tego odznaczenia. Był też Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. 


Iwona Paszkiewicz
 – Prezes Fundacji follow Me otrzymała Odznakę Honorową za zasługi w działalności na rzecz upowszechniania i ochrony praw dziecka nadaną przez Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka. Otrzymane odznaczenie jest zaszczytnym wyróżnieniem. To nagroda, ale jednocześnie zobowiązanie do podejmowania kolejnych działań i nieustannej pracy.

Na zaproszenie dyrektora, nauczycieli oraz uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hucie na Zlot przybyli przedstawiciele 19 placówek z całej Polski oraz Kawalerowie Orderu Uśmiechu. Po Mszy Św. w Kościele parafialnym pw. Św. Trójcy w Lipsku, której przewodniczył ks. bp Antoni Długosz, odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia Zlotu.

W Lipskim Centrum Kultury program artystyczny zaprezentowały poszczególne szkoły i placówki. Rzecznik Praw Dziecka udekorował Odznaką Honorową Za Zasługi Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI – osoby indywidualne oraz szczególnie zasłużone placówki.

Następna część zlotu odbyła się w Ośrodku w Hucie, gdzie Rzecznik Praw Dziecka wraz z Janiną Zgrzembską – córką Ireny Sendlerowej, dziećmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Tadeuszem Kosińskim odsłonił tablicę poświęconą Irenie Sendlerowej. Po uroczystym odsłonięciu tablicy nastał czas na spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”, a następnie rozmowy z przybyłymi na Zlot Kawalerami Orderu Uśmiechu. Pierwszy dzień Zlotu zakończył program „Pogodny wieczór”, czyli atrakcje artystyczno-kulturalne na terenie Ośrodka.

Sobotnie przedpołudnie uczniowie i podopieczni szkół i placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu spędzili w Parku Jurajskim w Bałtowie, natomiast później odbyło się spotkanie z Renatą Piątkowską – autorką książki „Nigdy tego nie zapomnę” o papieżu Franciszku.

To był wspaniały czas, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.